wtorek, 21 września 2010
"Smak miodu" Salwa An-Nu

"Głośna książka syryjskiej pisarki. Oficjalnie zakazana w większości krajów muzułmańskich, na świecie bije rekordy popularności w rankingach sprzedaży."

Moim zdaniem książka ta należy do takiego rodzaju książkowego celebrytyzmu, w którym książka znana jest dlatego, że jest przez kogoś uznana za kontrowersyjną. Ale to, co budzi kontrowersje w krajach muzułmańskich nie musi budzić kontrowersji u nas. I moim zdaniem, w przypadku tej książki, nie budzi.

Jest to opowieść o pewnej arabskiej bibliotekarce, która pasjonuje się erotycznymi tekstami klasyków islamu. Jej pasja przeradza się w naukową pracę w chwili, gdy dyrektor biblioteki proponuje jej udział w konferencji i wygłoszenie referatu o tej tematyce.

Jest to opowieść o kobiecie, która niewątpliwie dobrze poznała swoje ciało i która umie czerpać pełną radość z seksu. Jej nauczycielem był tajemniczy Myśliciel, o którym nie dowiadujemy się wiele więcej poza tym, że był jej kochankiem.

Poznajemy też historie innych związków, myśli i opinie arabskich kobiet - wszystko kręci sie wokół cielesności i seksu.

Jest w książce parę interesujących fragmentów cytujących stare arabckie księgi, parę ciekawych rozważań o sytuacji kobiet w muzułmańskiej kulturze - ale całość nie wywarła na mnie większego wrażenia.

12:59, karolina_kozlowska , Literatura syryjska
Link Dodaj komentarz »

PustaMiska - akcja charytatywna