Blog > Komentarze do wpisu
"Czas pogardy", "Chrzest ognia", "Wieża jaskółki", "Pani Jeziora" Andrzej Sapkowski

Tak jak pisałam wcześniej, ani znawczynią ani fanką fantastyki nie byłam nigdy. Ale muszę przyznać, że całą sagę przeczytałam z zainteresowaniem. Choć tomy - w moim odczuciu - równe nie są. Oczywiście to kwestia tego, czego się w nich szuka. I o czym lubi się czytać. Więc na pewno np. tom trzeci, w którym bohaterowie idą, idą, idą oraz dla odmiany jeszcze idą ma swoich wiernych miłośników. Mnie zdecydowanie bardziej podobały się te, których konstrukcja była ciekawsza, np. tom czwarty, który przede wszystkim był w interesujący sposób opowiedziany.

Po przeczytaniu całości wciąż podtrzymuję moje pierwsze wrażenie, że nie jest łatwo się odnaleźć w ilości postaci i w złożoności opisów topograficznych. Ale jakoś można się z tym uporać :-)

W moim odczuciu trochę za mało jest w tej sadze humoru. Nie chciałabym bynajmniej zrobić z niej śmiesznej komedyjki, ale jak na tyle wątków, które się pojawiają, nieco więcej powinno wywoływać uśmiech na twarzy czytelnika.

No i okładki mi się w ogóle nie podobają. Dlatego do tego wpisu dodaję tylko jedną.

Przede mną jeszcze dwa "wprowadzące" tomy z opowiadaniami. żeby jednak nie było, przeczytałam jużż "alternatywne" zakończenie sagi. Chyba nie do końca rzeczywiście do niej pasujące. Chociaż i to, które jest mogłoby być nieco inne...


piątek, 08 lipca 2011, karolina_kozlowska

Polecane wpisy

Komentarze
Gość: ce91, *.adsl.inetia.pl
2011/07/08 19:36:26
Czytałam kiedyś wypowiedź Sapkowskiego, który powiedział, że to niby alternatywne zakończenie tak naprawdę jest zwykłym opowiadaniem o Wiedźminie, a to wydawca uczynił z tego alternatywne zakończenie, żeby zbiór się lepiej sprzedał. Jedyne zakończenie z błogosławieństwem autora jest w sadze i mnie również średnio się podoba (jak cały ostatni tom). Ale akurat humoru to mi tam nie brakuje :)
-
2011/07/08 20:11:49
Super strona, już nawet wiem jakie książki sobie wypożyczę, a są to: C.Lacberg ,,Ofiara Losu", A. Sapkowski ,,Krew elfów" i W.Tochman ,,Dzisiaj narysujemy śmierć". Mam nadzieję, że mnie wciągną. Pozdrawiam i zapraszam do siebie :)
-
karolina_kozlowska
2011/07/08 22:15:43
@ ce91 - tak, nawet w tym zbiorze, który czytałam, przed opowiadaniem jest informacja od autora, że to "alternatywne" zakończenie jest opowiadaniem napisanym z okazji ślubu i nigdy nie miało być zakończeniem sagi. Ale wydawca i tak na obwolucie napisał, że to alternatywne zakończenie. Reklama dźwignią handlu ;-)
-
karolina_kozlowska
2011/07/08 22:17:13
@ mysiula9813 - też mam nadzieję, że Ci się spodobają :-) Miłej lektury :-)
-
paideia
2011/07/09 11:51:47
Ja uwielbiam sagę o wiedźminie. Pozostałe książki Sapkowskiego są lekko przereklamowane i zdecydowanie mniej interesujące. szkoda, że opowiadań nie przeczytałaś przed rozpoczęciem sagi. Wiele rzeczy wyjaśniają, pokazują np. skąd dana postać się wzięła. Mi koleżanka poleciła rozpoczęcie zabawy z Sapkowskim od "Miecza przeznaczenia" i nie żałuję, bo łatwiej się odnalazłam w kolejnych częściach historii wiedźmina :)
-
Gość: ce91, *.adsl.inetia.pl
2011/07/09 12:39:56
O tak - "Miecz przeznaczenia" i "Ostatnie życzenie" bardzo pomagają odnaleźć się w realiach i nawet są często wymieniane jako tom pierwszy i drugi.
Uwielbiam też "Trylogię husycką" Sapkowskiego - świetnie zabawił się historią i ludowymi wierzeniami, ale póki co mam za sobą tylko pierwszy tom.
-
karolina_kozlowska
2011/07/09 12:48:48
Tak - już po tym, jak zaczęłam sagę, usłyszałam, że właśnie opowiadania pomagają się lepiej odnaleźć. Ale trudno. Przeczytam po fakcie :-)

PustaMiska - akcja charytatywna