Blog > Komentarze do wpisu
"Middlesex" Jeffrey Eugenides

Napisana z epickim rozmachem porywająca powieść o poszukiwaniu tożsamości. Nie tylko – jak w przypadku głównego bohatera/bohaterki, narratora powieści – tożsamości płciowej. Ale także tożsamości narodowej i kulturowej.

Trzy pokolenia – wiele historii. Poznajemy zaskakujące losy rodziny Stephanidesów – począwszy od losów Desdemony i Leftiego, którzy wyemigrowali do Ameryki na początku XX wieku. Opuścili swą ojczyznę jako rodzeństwo, zawitali do Ameryki jako małżeństwo. W Nowym Świecie rozpoczęli nowe życie, w którym zmierzyć się musieli przede wszystkim ze swoją własną przeszłością. Śledzimy ich losy na tle rozwijającego się Detroit. Bardzo podobał mi się sposób, w jaki w treść powieści wplecione jest to fascynujące tło społeczne, w szczególności koncepcja tygla kulturowego Henry’ego Forda – pracownicy jego fabryki, emigranci z różnych zakątków świata uczą się angielskiego, zdają egzamin z języka i biorą udział w przedstawieniu, w którym w symboliczny sposób stają się Amerykanami („przetapiają się” w Amerykanów w melting pot, do którego wchodzą z symbolami narodowymi swoich krajów pochodzenia, a z którego wychodzą dzierżąc w dłoni flagę amerykańską). Obserwujemy potem Detroit w czasach prohibicji, wojny, konfliktów na tle rasowym, rewolucji kulturowej z 1968 r. No i poznajemy kolejnych bohaterów – dzieci Desdemony i Leftiego i ich wnuki. Najważniejsza jest oczywiście Calliope – czy właściwie Cal, jak z czasem zacznie siebie nazywać - hermafrodyta z syndromem braku 5-alfa-reduktazy, wychowana jako wypragniona przez rodziców dziewczynka, z czasem odkrywająca tajemnicę, jaką skrywają jej geny. Musi podjąć decyzję, kim chce być i jakie chce wieść życie – jako kobieta, czy jako mężczyzna.

Książka ma bardzo intrygującą narrację, która po części jest zasługą tłumaczenia, a w zasadzie samego języka polskiego – narrator musi bowiem przybrać rodzaj, mówi o sobie w formie męskoosobowej, nawet gdy opisuje swoje dzieciństwo, które przeżył jako dziewczynka.

Polecam :-)

poniedziałek, 13 września 2010, karolina_kozlowska

Polecane wpisy

Komentarze
Gość: zibi25, *.ip.netia.com.pl
2011/08/28 15:46:12
Witam. Twój powyższy wpis cytowałem na mojej stronie: listy lektur męskich. Zapraszam.
www.75ksiazekdlafaceta.cba.pl

PustaMiska - akcja charytatywna